paykasa bozdurma

Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyon Bakım ve Onarım Hizmetleri

Endüstriyel bir tesiste güç faktörünün düşük olmasının en önemli nedenlerinden biri, motor endüktanslarının yüksek olmasıdır. Sorun, motorlar tam kapasitesine kadar yüklenmediği zaman daha da kötüleşir.

Güç faktörünün, elektrik dağıtım şirketinin belirlediği değerin altına düştüğü durumlarda işletme ceza öder. Bunu önlemek için güç faktörü, kondansatör bankları ile kompanze edilir, yani güç faktörünün değeri 1’e yaklaştırılır.

Normal şartlar altında, kondansatörler uzun yıllar arızasız olarak çalışabilir. Ancak harmonik akımları, yetersiz havalandırma ve soğutma sonucu yükselen ortam sıcaklığı gibi olumsuz koşullar nedeni ile kondansatörler ve ilgili ekipmanlar arıza yapar. Bu arızalar enerji maliyetlerini arttırdığı gibi yangın ve patlama tehlikesine de yol açabilir. Bu nedenle kompanzasyon kondansatörlerinin düzgün ve hatasız çalışıp çalışmadığından emin olmak gerekir. Bundan emin olmanın tek yolu ise düzenli olarak bakım faaliyetlerini gerçekleştirmektir. Koruyucu bakımın yılda iki kez yapılması önerilir.

Bilgi Almak İçin Şimdi Arayın!